Az iparág-specifikus ERP előnyei
és hátrányai - vol. 1.
Az iparág-specifikus ERP az a szoftver, melyet egy iparág egyedi igényeinek kielégítésére tervezetek, különös tekintettel az adott iparágra vonatkozó jogi és számviteli környezetre, az iparági szabványok alkalmazására és az arra jellemző speciális munkafolyamatok támogatására. Ezeket az alkalmazásokat olyan speciális gazdasági szektorokban tevékenykedő vállalatok számára fejlesztik, akik általános ügyviteli folyamataik mellett saját iparáguk kihívásaira is megoldást keresnek. Cikkünkben részletesebben megvizsgáljuk és példákon keresztül szemléltetjük az iparág-specifikus vállalatirányítási rendszerek előnyeit.
ELŐNYÖK
1. Komplexebb szabálykövetés:
Bár ezeket a rendszereket elsősorban az iparág-specifikus szabályok betartására és az iparágra vonatkozó szabványok követésére tervezték, emellett természetesen teljesítik az aktuális jogi és számviteli szabályokat is.
Például egy gyógyszeripari vállalat ERP-jének meg kell felelnie a jó gyártási gyakorlatnak (GMP). A GMP (Good Manufacturing Practice) az élelmiszeriparban és a gyógyszeriparban használt nemzetközi szabványok és irányelvek egy csoportját jelenti, melyek biztosítják a gyógyszerek, élelmiszerek, kozmetikumok és egyéb hasonló termékek biztonságos és minőségi előállítását. Ha egy szoftver betartja ezeket a szabályozásokat, úgy komoly jogi incidenseket előzhet meg és költséges büntetéseket spórolhat az azt használó cégnek.
2. Testreszabhatóság:
Ezeket a szoftvereket jellemzően olyan vállalatok fejlesztik, melyek releváns iparági tapasztalattal és szakértelemmel rendelkeznek, így a rendszerek alapértelmezetten kezelik az iparág sajátosságait, folyamatait és szabályozásait.
Általában olyan modulokat tartalmaznak, melyek – az iparági szabvány keretein belül – könnyen testre szabhatók. (Az általános funkcionalitás terén sajnos ez kevésbé igaz, de erről majd következő cikkünkben ejtünk szót.)
3. Nagyobb hatékonyság:
Egy jól megkomponált ipari szoftver a termelési folyamatok összevonásával és egyszerűsítésével (termelési ütemezés, készletkezelés és minőségellenőrzés) fokozza a vállalat hatékonyságát. Egy ilyen ERP képes arra, hogy növelje a termelési frekvenciát, csökkentse a karbantartásokból származó leállásokat és optimalizálja a termelési eszközök kihasználtságát. Az iparág-specifikus rendszer redukálja az emberi mulasztásból származó hibák előfordulását is.
4. Jobb integráció:
Az iparág-specifikus szoftvereket kifejezetten az ellátásilánc-menedzsment rendszerekkel (SCM: Supply Chain Management) és az ügyfélkapcsolat-kezelő (CRM: Customer Relationship Management) rendszerekkel történő integrációra tervezték, de ezek mellett könnyedén kapcsolhatunk hozzájuk pénzügyi vagy logisztikai alkalmazásokat is.
5. Gyors reakció az iparági változásokra:
Az iparágspecifikus ERPk fejlesztői folyamatosan monitorozzák az adott iparágat és azonnal reagálnak annak változásaira. Az új trendek pedig kisvártatva új funkciókként jelennek meg a szoftverben, mintegy értesítve a felhasználót arról, hogy üzleti közegében változás következett be.
Ez lehetővé teszi a cégek számára, hogy versenyelőnyt szerezzenek a vállalatirányítási szoftver használatát nélkülöző konkurenciáikkal szemben.
Iparágspecifikus ERP rendszerek számos iparágban érhetők el:
- A gyógyszeripari ERPk segítenek a gyógyszergyártóknak a szigorú minőség-ellenőrzési és szabályozási követelmények betartásában. Nyomon követik a gyógyszeripari előírásokat és a gyártási folyamatokat.
- Az autóipari szoftverek amellett, hogy támogatják az autógyártókat az alkatrészek beszerzésében, a gyártási folyamatok levezénylésében és a készletkezelésben, a végtermék minőségének javításában is segítenek.
- Az élelmiszeripari rendszerek hozzájárulnak az élelmiszerek nyomon követéséhez, a minőség-ellenőrzéshez és az élelmiszer-biztonság biztosításához. Mindemellett a készletkezelési és termékvisszahívási folyamatokat is támogatják.
- A textilipari felhasználásra készített alkalmazások elsősorban a tervezésben, beszerzésben és készletkezelésben támogatják a textilgyártókat, ugyanakkor kezelik az anyagok nyomon követését és a gyártási folyamatokat is.
- A közszolgáltatóknak fejlesztett ERP-k (pl. víz- és energiaellátás) legfőbb célja a fogyasztás monitorozása és a fogyasztás alapján keletkező számlák előállítása, illetve eljuttatása a végfelhasználónak.
- A gépgyártóknak szánt szoftverek segítenek az eszközök tervezésében, a gyártásban és a karbantartásban. Nyomon követik a gépek élettartamát és a szervizelést.
- Az egyedi gyártásra specializált rendszerek az egyedi termékek tervezésében, előállításában és testre szabásában jeleskednek.
- A kiskereskedők számára készített alkalmazások kezelik a készleteket, biztosítják az áruházak működését és támogatják az online értékesítést.
- Az építőipari ERP-k segítenek a projektmenedzsment, erőforrás-tervezés és munkaköltség-kezelés területén.
Az iparág-specifikus szoftverek hátrányait következő cikkünkben fejtjük ki. Ha érdekli, tartson velünk Ön is! Addig is ismerje meg a PEAS ERP-t, kérjen díjmentes rendszerbemutatót munkatársainktól!
Akik már a PEAS Vállalatirányítási Rendszert használják...
PEAS Tanácsadó Kft. erdeklodopeas.hu +36 20 375 8384 +36 20 232 5450