ERP bevezetés és a vállalati folyamatok újrastrukturálása
Mi a BPR?
A vállalati folyamatok újrastrukturálása (BPR: Business Process Reengineering,) egy menedzsment eljárás, amely az 1990-es évek elején vált széles körben ismertté. Célja, a vállalatok működési hatékonyságának radikális javítása az üzleti folyamatok újragondolásán keresztül. A BPR lényege, hogy a cégek ne kis lépésekben próbáljanak meg változtatni meglévő folyamataikon, hanem alapjaiban tervezzék újra azokat azért, hogy drasztikusan növelhessék produktivitásukat és csökkenthessék költségeiket.
A BPR alapötletét Michael Hammer és James Champy amerikai üzleti guruk vetették fel először. 1993-ban megjelenő munkájukban („Reengineering the Corporation”) részletesen ismertették a "tiszta lappal kezdés" elvét. Hammer és Champy szerint a vállalatoknak nem pusztán javítaniuk kellene meglévő folyamataikon, hanem az alapoktól kezdve teljesen újra kellene gondolniuk azokat, kihasználva az új technológiák nyújtotta lehetőségeket. Ez a megközelítés gyakran szükségessé teszi a vállalati struktúrák, munkafolyamatok és a szervezeti kultúra jelentős átalakítását.
A módszer népszerűsége azóta is töretlen. Sok nagyobb cég számolt be komoly eredményekről a BPR projektek lezárása után, beleértve a működési költségek csökkenését, a folyamatok sebességének növekedését és az ügyfélelégedettség javulását. Ugyanakkor a BPR bevezetése gyakran magában hordozza a szervezet mélyreható változásait, mely akár jelentős ellenállást is kiválthat a munkatársak köreiben.
A BPR és az ERP
Az ERP rendszerek átfogó informatikai megoldásokat kínálnak, melyek integrálják a vállalat különböző ügyviteli területeit a pénzügytől, a gyártáson keresztül egészen a HR-ig. Egy vállalatirányítási rendszer bevezetése önmagában is jelentős változást hozhat, ám ha még üzleti folyamataink újragondolásával is házasítjuk, akkor hatékonyságunk növelésével párhuzamosan csökkenthetjük költségeinket.
Az üzleti folyamatok átalakítása és a vállalati erőforrás-tervezés megvalósítása két olyan tényező, melyek erőteljesen befolyásolják a szervezetek termelékenységét. Gyakori dilemma, hogy ezeket az elemeket egymástól függetlenül kell-e kezelni, vagy hasznosabb őket egyszerre alkalmazni. A válasz nem egyértelmű, hiszen mindkét stratégiának megvannak a maga előnyei.
A BPR és az ERP szeparált bevezetése
Amikor egy szervezet először a BPR-re összpontosít, az garantálja, hogy az üzleti eljárások már javított formában álljanak rendelkezésre az új szoftverek implementálása előtt. Így a cégek pontosan definiálhatják, hogy az ERP mely moduljai elengedhetetlenek számukra és melyek szükségtelenek. A BPR keretében készült eljárásdokumentáció elősegítheti a szoftver zökkenőmentesebb bevezetését, tisztázva az üzleti eljárásokat a munkatársak számára, megkönnyítve a rendszer használatának elsajátítását.
Az ERP rendszer bevezetése magában foglalja ugyan az üzleti folyamatok áttekintését (és szükség esetén azok minimális módosítását is), de önmagában kevésbé radikális változást eredményez, hiszen ekkor elsősorban a szoftvert igazítjuk meglévő működésünkhöz.
A BPR és az ERP együttes bevezetése
Azok a vállalatok, melyek a BPR-t és az ERP-t egyidejűleg vezetik be, költséghatékonyabb eredményre számíthatnak. A legtöbb ERP rendszer "best practice"-eket (legjobb gyakorlat) tartalmaz és workaround-okat (alternatív megoldás) kínál, melyek pusztán a BPR során nem merülnének fel. Az ERP tanácsadók iparágspecifikus ismeretei sem lennének elérhetők egy önálló BPR projekt keretében. Ha a BPR és az ERP együttesen zajlik, akkor az azonnali személyre szabások lehetővé teszik a szoftver és az üzleti eljárások tökéletes összehangolását.
Együtt hatékonyabb
Az együttes megközelítés előnye, hogy a cégek kiaknázhatják az ERP-k kínálta előnyöket, és biztosíthatják az üzleti eljárások és a szoftver tökéletes összhangját, mely hosszú távon a vállalat sikerességét szolgálja.
Ha kérdései merültek fel a BPR lebonyolítását vagy az ERP bevezetését illetően, forduljon hozzánk bizalommal! Vállalatirányítási szaktanácsadóink készséggel állnak rendelkezésre és segítenek Önnek a sikeres implementációban.
Ha Ön is ERP bevezetésen gondolkodik, keresse ügyfélkapcsolati menedzsereinket és vállalatirányítási szaktanácsadóinkat!
Lépjen szintet az általunk fejlesztett PEAS ERP-vel!
Akik már a PEAS Vállalatirányítási Rendszert használják...
PEAS Tanácsadó Kft. erdeklodopeas.hu +36 20 375 8384 +36 20 232 5450