AI az ERP-ben:
A szuperintelligens ERP megszületése - vol.2.
A mesterséges intelligencia robbanásszerű fejlődése több tényező együttes hatásának köszönhető. Az elmúlt évtizedekben a számítógépek számítási kapacitása és adattárolási képessége exponenciálisan megnőtt, mely lehetővé tette a bonyolultabb algoritmusok futtatását és a masszívabb adatkészletek kezelését. A szélessávú internet és a modern digitális technológiák elterjedésével hatalmas mennyiségű adat vált elérhetővé, mely az AI fejlődésének szempontjából létfontosságúnak tekinthető. Az elmúlt években jelentős előrelépések történtek a gépi tanulás, különösen a mély tanulás területén. Olyan programkódok láttak napvilágot, melyek lehetővé tették a gépek számára, hogy az eddigieknél összetettebb feladatokat (pl.: képfelismerés vagy természetes nyelvfeldolgozás) végezzenek el.
Az AI iránti növekvő érdeklődés számos kutatóintézet, egyetem és tech-nagyvállalat beruházásait indította meg, ami további fejlődési lehetőséget jelentett a mesterséges intelligencia számára. Sok IT óriás a mai napig komoly anyagi erőforrásokat fordít az AI techológia kutatás-fejlesztésére. Teszi ezt annak reményében, hogy az ő terméke „épülhessen be” mindennapi életünkbe.
Mára eljutottunk odáig, hogy a mesterséges intelligencia kutatására konkrét tudományág jött létre és az egyik legdinamikusabban fejlődő technológiai területté vált. 2024 küszöbén állva jól kivehető trendek körvonalazódnak az AI felhasználását illetően. Bár a lentebb felsoroltak bizonyos része egyelőre csak jóslat, mi mégsem kételkedünk abban, hogy hamarosan be is következik.
Egyre több vállalat használ AI asszisztenseket
A 2023-as év közepétől az ERP szállítók többsége megkezdte az AI vezérelt virtuális asszisztensek beépítését az általuk fejlesztett szoftverekbe. A robotokat eleinte sok felhasználó csupán úri huncutságnak vélte, de számukra is hamar kiderült, hogy sokkal inkább a hatékonyabb és automatizáltabb munkafolyamatok felé való elmozdulás.
AI a felhőben
A felhő alapú ERP-k elősegítik az AI technológia szélesebb körű elérhetőségét, hiszen könnyebb hozzáférést, alacsonyabb költségeket és egyszerűbb integrációt biztosítanak a felhasználóknak.
A mesterséges intelligencia rendszerek gyakran jelentős számítási kapacitást igényelnek. Ez a kapacitás drága, így nem érhető el mindenki számára. A felhő alapú szolgáltatások viszont lehetővé teszik, hogy a felhasználók hozzáférjenek ezekhez az erőforrásokhoz anélkül, hogy fizikailag rendelkezésükre állna a szükséges hardver. Bizonyos felhő alapú konstrukciókban (pl. IaaS) a user csak a ténylegesen felhasznált erőforrásokért fizet, így rugalmasan skálázhatja saját „infrastruktúráját”. A felhő alapú ERP-be integrált AI szolgáltatások rendszeresen frissülnek, így a felhasználók mindig a legújabb technológiákat és innovációkat használhatják anélkül, hogy maguknak kellene gondoskodniuk a rendszer frissítéséről.
AI-integrátor hiány
Az elmúlt hónapokban a vállalatok elkezdték felismerni az AI-ERP integráció előnyeit, mellyel párhuzamosan megnőtt a kereslet az AI-integrátorok iránti. Azt gondoljuk, hogy a szakértőhiány felismerése az oktatási intézményeket és nagyvállalatokat arra ösztönözi majd, hogy képzési programjaikat kiterjesszék erre a szakágra is, biztosítva ezzel egy új szakma születését.
Az AI-ERP integráció területén zajló kutatás-fejlesztési tevékenységek felgyorsulása segítheti az olyan automatizált és felhasználóbarát eszközök megjelenését, melyek csökkentik a szakértői beavatkozás szükségességét.
Aki kimarad, lemarad!
Versenyképességük megőrzése érdekében sok ERP beszállító próbálja majd meg beépíteni termékébe az AI-t, de biztosan bőven akadnak olyanok is, akik nem birkóznak meg a feladattal. Valószínűsíthető, hogy néhány ERP fejlesztő stratégiai felvásárlásokhoz fog folyamodni az AI-ERP integráció felgyorsítása érdekében. Nem történt ez másként az egyik ERP fejlesztő mamut, az IFS esetén sem, aki felvásárolta a Falkonry névre hallgató, kaliforniai székhelyű AI szoftverfejlesztő céget. A Falkonry szoftvere automatizált, nagy sebességű adatelemzést biztosít a gyártó- és védelmi ipar számára.
AI a gyártásirányításban
Az AI integrációval a gyártók egy olyan eszközt kapnak a kezükbe, mely soha nem remélt eredményeket hozhat számukra.
Egy AI-ERP segítheti őket gépeik állapotának és teljesítményének folyamatos monitorozásában, előre jelezve a karbantartási igényeket, így csökkentve a váratlan leállásokat. A mesterséges intelligencia a gyártási adatok elemzése után javaslatokat tehet a termelési sebesség, az alapanyag-felhasználás vagy az energiafogyasztás optimalizálására (hiszen azonosítani tudja a gyártási folyamatok energiafelhasználásának mintáit).
A szoftver a termelési adatokat analizálva képes lesz akár a minőségbéli problémák kiszűrésére is, még jóval azelőtt, hogy azok bekövetkeztek volna.
A rendszer majd lehetővé teszi, hogy a gyártók rugalmasabban reagáljanak piacuk igényeire, hiszen támogatja az egyedi, személyre szabott termékek gyártási folyamatainak automatizálását és optimalizálását.
Több mint 20 éve vagyunk jelen a szoftveriparban. ERP beszállítóként már 2023 elején megkezdtük szoftvereink AI-val történő ellátását. Hamarosan mi is elmondhatjuk magunkról, hogy az általunk 2010 óta fejlesztett PEAS Vállalatirányítási Rendszert is mesterséges intelligencia vezérli. Terveinkről az alábbi gombra kattintva olvashat részletesebben:
Akik már a PEAS Vállalatirányítási Rendszert használják...
PEAS Tanácsadó Kft. erdeklodopeas.hu +36 20 375 8384 +36 20 232 5450