DIMOP PLUSZ PÁLYÁZATOK
Digitális Megújulás
Operatív Program Plusz
A 2021-27-es fejlesztési időszakban egy külön, horizontális operatív programot kap a digitalizáció. A DIMOP Plusz OP összefoglalója (tervezet) már megjelent a palyazat.gov.hu oldalán társadalmi egyeztetésre.
A digitalizáció ma már kulcsfontosságú tényező szinte valamennyi vállalati szektorban és a mindennapi életben is. A digitális igényeket a 2020-as világjárvány még inkább felerősítette. Mivel a digitális és infokommunikációs megoldások, szolgáltatások alkalmazási gyakorlata versenyképességi tényezővé vált, kiemelten fontos a hazai mikro-, kis- és középvállalatokat ösztönözni és támogatni ezen technológiák alkalmazására, hasznosítására. A digitális gazdaság fejlesztését, a vállalati digitalizáció elősegítését a DIMOP Plusz konstrukciói támogatják a következő időszakban.
A DIMOP Plusz négy prioritási tengelyből áll:
2. Hi-tech és zöld átállás
3. Magyarország csatlakoztatva
4. Digitális állampolgárság
A Digitális Megújulás Operatív Program Plusz célja összehangolni az ágazati beruházásokat és az innovatív technológiák alkalmazását, és támogatni a digitális transzformáció folyamatát.
DIMOP PLUSZ 1. PRIORITÁS
Intelligensebb Magyarország
Miközben a digitális gazdaság összevetésben is magas arányt képvisel a magyar nemzetgazdaságon belül, a magyar digitalizáció nemzetközi összevetésben gyengébben teljesít az átlagnál. Ennek legfőbb oka, hogy a hazai vállalkozások, kiemelten a kkv-k digitalizáltsága nem megfelelő szintű és színvonalú, jellemzően elmaradottak az infokommunikációs eszközök, megoldások használatában.
Az uniós tagállamokhoz képest a hazai kkv-k jóval kisebb mértékben veszik igénybe a működésükhöz szükséges alapvető informatikai eszközöket, és a komplex digitális üzleti megoldásokat pl. vállalatirányítási rendszereket (ERP), CRM. A digitális technológiák integráltsága esetében Magyarország 2019-ről 2020-ra két helyet rontott ebben a dimenzióban (DESI), és összesítésben majdnem az utolsó (26. helyet foglalja el) az európai uniós tagországok versenyében. Ezen tényezők együttes hatásai negatívan befolyásolják a hazai cégek hatékonyságát, versenyképességét, és egyúttal erős növekedési korlátot is jelentenek.
A DIMOP Plusz operatív program olyan célzott beavatkozásokat tervez, amelyek valamennyi gazdasági szereplőt - kiemelten az infokommunikáció területén induló és működő vállalkozásokat - finanszírozási és egyéb támogatással ösztönöznek a releváns tevékenységek megvalósításához (pl. beruházások, K+F+I elemek, külpiacra lépést segítő aktivitások).
A DIMOP Plusz 1. prioritásának fő célcsoportjai:
Közvetlen és közvetett célcsoportok
hazai mikro-, kis és középvállalkozások a gazdaság minden ágazatábana digitális szektor szereplői
állami intézmények és szakmai szervezetek, gazdasági kamarák
GINOP tapasztalatok
Magyarország az előző időszakban (GINOP-ból) megkezdett Modern Vállalkozások Programja és a kapcsolt pályázatok révén célzott, sokrétű intézkedéseket tett a mikro-, kis és középvállalkozások digitalizációja érdekében, de még mindig csak 13%a kkv-k körében az integrált (digitalizált) vállalati folyamatokkal, ERP-vel rendelkező vállalkozások aránya. Ez a felét sem éri el az EU-s átlagnak (2019). A felhőalapú szolgáltatásokat igénybe vevő vállalkozások is hasonló lemaradásban vannak. A vállalatirányítási rendszerek (ERP) használati értéket a Nemzeti Digitalizációs Stratégiában foglalt célkitűzésekhez igazodóan a következő időszakban jelentősen, 2030-ig 40% feletti arányra kíván növelni az ország.
Ezt a célterületet segítik a digitalizációt támogató felhívások azáltal, hogy ösztönzik a legújabb digitális technológiákhoz is igazodó vállalati digitalizációs célú vállalatirányítási és egyéb (pl. felhőalapú) üzleti IKT megoldások bevezetését.
A programok tervezésekor a finanszírozási segítséggel megvalósítható intézkedésekre (pl. kkv-k digitalizációs megoldások beszerzését ösztönző pályázati, voucher és pénzügyi eszköz programok) és nem financiális szolgáltatásokra, egyéb tevékenységekre (pl. ingyenes tanácsadás, rendezvények, informatikai szolgáltatások) is fókuszálnak.
A vállalkozások digitalizációjának javítása érdekében a korábbi tartalmában illeszkedő programok alapján, felhasználva azok tapasztalatait és eredményeit, célzottan a kkv szektor digitális átállását támogató fejlesztéspolitikai beavatkozások várhatóak DIMOP Plusz keretében. A PEAS Vállalatirányítási Rendszer teljes egészében magyar fejlesztésű, innovatív ERP szoftver a legjobbak között van a hazai piacon: a PEAS 2014-ben elnyerte a Magyar Termék Nagydíjat, 2016 óta minősített termék a Modern Vállalkozások Programjában. Szállítója, az IKRON Fejlesztő és Szolgáltató Kft. több mint 60 projekt együttműködést valósított meg az elmúlt pályázati ciklusban. A PEAS ERP moduláris felépítésével és célterületeivel megfelel a pályázati feltételeknek infokommunikációs szoftverként és üzleti felhőszolgáltatásként is.
Forrás és további részletek a DIMOP Pluszról: https://www.palyazat.gov.hu/programok/szechenyi-terv-plusz/dimop-plusz
Pályázzon velünk a PEAS Vállalatirányítási Rendszer bevezetésére!
PEAS Tanácsadó Kft. erdeklodopeas.hu +36 20 375 8384 +36 20 232 5450